mięso drobiowe - obróbka
fot. Fotolia

Ukraina jest blisko sfinalizowania porozumienia z Chinami w sprawie eksportu mięsa drobiowego na rynek tego kraju. Chińskie władze wydały już zezwolenia na eksport ukraińskiej wołowiny i wszystko wskazuje na to, że do końca roku zostanie wydane pozwolenie na eksport drobiu przez ukraińskie zakłady mięsne.

Zezwolenia na eksport mięsa drobiowego na terytorium Chin są w pewnym stopniu pokłosiem wystąpienia na terytorium tego kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń. Chociaż Chiny zmuszone są do szukania substytutów dla wieprzowiny, ich celem jest wspieranie rodzimej produkcji drobiu, dlatego nie wiadomo, na ile trwałe okaże się porozumienie.

Szacuje się, że ukraiński eksport drobiu zwiększy się w 2019 roku do poziomu około 350 tys. ton, co plasuje Ukrainę na siódmym miejscu w rankingu największych światowych eksporterów.

Liderem w produkcji drobiu na Ukrainie jest firma MHP, który zakupił niedawno aktywa drobiarskie na Słowenii i planuje nabycie kolejnych producentów lub przetwórców w Europie i na Bliskim Wschodzie.

KIPDiP