ferma drobiu
fot. Fotolia

Ukraina z miesiąca na miesiąc systematycznie zwiększa eksport mięsa drobiowego. Z danych uzyskanych w kwietniu 2019 roku wynika, że ukraiński eksport drobiu wzrósł o 40 procent w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku. Mięso z Ukrainy trafia między innymi do Arabii Saudyjskiej, ale również do państw z Unii Europejskiej ? Holandii i Słowacji.

Okazuje się, że Ukraina dostosowuje się także do europejskich standardów dobrostanu w chowie kur niosek i w produkcji mięsa drobiowego ? informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, powołując się na ukraińskie służby ds. bezpieczeństwa żywności.

Działania Ukrainy w tym zakresie wynikają z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Ukraina ma dokonać odpowiednich zmian prawnych w zakresie bezpieczeństwa żywności i pasz oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt.

Ukraińskie służby uważają, że wdrożenie nowych zasad dobrostanu może budzić kontrowersje wśród hodowców. Z drugiej jednak strony mają świadomość, że jest to kluczowe w zakresie negocjacji handlowych z Unią Europejską.

KIPDiP