mięso drobiowe
fot. Fotolia

Ukraina znajduje się w czołówce największych eksporterów mięsa drobiowego na teren Unii Europejskiej, co jest powodem zmartwień unijnych producentów.

W ostatnim czasie organizacje drobiarskie państw wspólnoty sugerowały, że Ukraina jest coraz większym zagrożeniem dla funkcjonujący na terenie UE zakładów oraz stwierdziły, że mięso pochodzące z tego kraju nie spełnia unijnych standardów.

Przedstawiciele ukraińskiego przemysłu drobiarskiego odrzucili powyższe oskarżenia, twierdząc że są one jedynie fałszywą narracją. Jednym z argumentów Ukraińców było między innymi stwierdzenie, że ukraiński eksport drobiu do Unii Europejskiej stanowi zaledwie jeden procent całego rynku drobiarskiego UE.

Z wypowiedzi ukraińskich producentów drobiu można wywnioskować, że Ukraina jest również rozczarowana warunkami porozumienia z Unią Europesjką dotyczącego tak zwanego ?fileta z kością?.

Niewykluczone, że obecne porozumienie stanie się bardzo ważnym  argumentem dla strony ukraińskiej w przyszłych rozmowach z Unią Europejską i pozwoli istotnie zwiększyć bezcłowy ponad obowiązujący obecnie kontyngent 70 tys. ton rocznie ? informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

 KIPDiP