brojlery
fot. Fotolia

Władze Ukrainy potwierdziły we wtorek pierwszy przypadek występowania wirusa ptasiej grypy u drobiu. Jest to pierwszy przypadek występowania choroby w tym kraju od trzech lat.

Ptasia grypa pojawiła się na fermie drobiu Miasnyi Hutir (w obwodzie winnickim). W gospodarstwie utrzymywano 98 tys. ptaków, a z powodu choroby zginęło 4 856 sztuk ? pozostałe zostały zabite zgodnie z instrukcjami weterynaryjnymi, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się epidemii.

Niewykluczone, że pojawienie wirusa ptasie grypy będzie miało ogromne konsekwencje dla ukraińskiego drobiarstwa. Choroba pojawiła się bowiem zaledwie 40 km od fermy drobiu MHP w Winnicy – największego zakładu produkującego brojlery na Ukrainie. W gospodarstwie mieści się prawie 17 mln brojlerów, które są eksportowane na cały świat.

Krótko po pojawieniu się oficjalnej informacji o chorobie, MHP wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że firma robi wszystko, co konieczne, aby zapobiec wystąpieniu ogniska ptasiej grypy na fermie drobiu w Winnicy.

MHP poinformowało również, że stale monitoruje sytuację na fermie drobiu w Winnicy, a także w pozostałych zakładach produkcyjnych MHP pod względem obecności wirusa.

MHP w oświadczeniu poinformowało także, że posiada jeden z najbardziej zaawansowanych systemów kontroli jakości i bezpieczeństwa biologicznego, obejmujący ponad dwa tysiące różnych parametrów codziennej kontroli całego łańcucha produkcyjnego i produktów końcowych. Firma stwierdziła także, że ??nie ma ryzyka wybuchu ptasiej grypy zakładach MPH.

Źródło: www.www.poultryworld.net