mięso drobiowe
fot. Fotolia

Władze Ukrainy kilka dni temu potwierdziły wystąpienie pierwszego ogniska ptasiej grypy na fermie drobiu w obwodzie winnickim, gdzie utrzymywano blisko 100 tys. brojlerów.

Czołowy europejski eksporter z tymczasowym zakazem

Obwód winnicki jest zagłębiem drobiarskim w Ukrainie, która zaliczana jest do największych eksporterów mięsa drobiowego, także na teren Unii Europejskiej.

Pojawienie się choroby na Ukrainie, sprawiło że Unia Europejska tymczasowo zawiesiła import mięsa drobiowego z Ukrainy pomimo wcześniejszych umów partnerskich.

? Według sprawozdania operacyjnego, które otrzymano wczoraj od Komisji Europejskiej, import mięsa drobiowego, produktów z mięsa drobiowego i nieprzetworzonych termicznie produktów drobiowych został tymczasowo zawieszony z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie jaja i produkty jajeczne nie podlegają tym ograniczeniom ? poinformowały ukraińskie władze.

Ukraina zaskoczona decyzją Unii Europejskiej

Decyzja Unii Europejskiej o zawieszeniu dostaw mięsa z Ukrainy jest sporym zaskoczeniem dla strony ukraińskiej.

? Należy zauważyć, że Ukraina, zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami jako członek Światowej Organizacji Handlu (WTO) i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), niezwłocznie powiadomiła swoich międzynarodowych partnerów handlowych o wykryciu przypadku ptasiej grypy. Ukraina zaliczana jest do pierwszej piątki światowych dostawców drobiu, a ukraińskie środki kontroli i eliminacji ptasiej grypy są uznawane za równoważne ze środkami stosowanymi przez państwa członkowskie UE ? można przeczytać w ukraińskich mediach.

W związku z ograniczeniami, produkty z Ukrainy, certyfikowane po dniu 19 stycznia 2020 roku, nie mogą być dopuszczone do obrotu na terytorium Unii Europejskiej.

Źródło: www.unian.info