mięso drobiowe
fot. Fotolia

Sprawa słynnego ?fileta z kością? znalazła swoje rozwiązanie. Jeden z czołowych producentów drobiu w Europie ? Ukraina osiągnęła porozumienie z władzami Unii Europejskiej w sprawie eksportu mięsa drobiowego na teren państw wspólnoty.

Podczas głosowania, które odbyło się 26 listopada, Parlament Europejski zdecydował się na zatwierdzenie ukraińsko ? unijnego porozumienia w przyznania Ukrainie wyższych bezcłowych kwot na przywóz mięsa drobiowego na rynek Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Ukraina znalazła sposób na obejście mechanizmów celnych Unii Europejskiej. Polegał on na eksporcie na teren państw wspólnoty filetów kurcząt z niewielkim elementem kostnym, które po przejściu odpowiedniej obróbki w zakładach przetwórczych, były sprzedawane jako klasyczna pierś drobiowa. Sprawiło to, że Ukraina korzystać z zerowej stawki celnej, którą są objęte tak zwane pozostałe elementy kurcząt z kośćmi.

Na mocy porozumienia, Unia Europejska zdecydowała się na zwiększenie dotychczas obowiązujących kontyngentów z zerową stawka celną dla mięsa drobiowego sprowadzanego z Ukrainy o kolejne 50 tys. ton. Ukraińcy wykorzystując luki prawne UE wysyłali właśnie taką ilość mięsa na teren państw należących do Unii Europejskiej (między innymi do Słowacji, Niemiec, Holandii oraz Polski) ? teraz wszystko ma odbywać się legalnie.

Polska jest największym europejskim odbiorcą ukraińskiego przywozu mięsa znakowanego kodem 2071370 i jest to od 2,2-3,6 tys. ton miesięcznie.

KIPDiP