mięso drobiowe
fot. Fotolia

Wciąż wzrastający import ukraińskiego mięsa drobiowego sprawił, że władze Unii Europejskiej zamierzają bardziej wnikliwie przyjrzeć się, jak przebiegają dostawy mięsa z tego kraju.

Państwowy Ukraiński Urząd do Spraw Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów poinformował, że Unia  Europejska niebawem rozpocznie inspekcję systemu publicznego nadzoru nad produkcja drobiu, który trafia na terytorium państw wspólnoty.

Przypomnijmy, że aktualne luki w przepisach unijnych sprawiają, że ukraińskie firmy mają możliwość eksportu mięsa na terytorium krajów wspólnoty bez ponoszenia opłat celnych.

Swego czasu spekulowano nawet, że problem tzw. ?fileta z kością? może zostać rozwiązany poprzez  dobrowolnie zaprzestać eksportu ze strony ukraińskich przedsiębiorstw, w zamian za wprowadzenie dodatkowych kwot na import drobiu w ramach kontyngentów. Dotychczas jednak nie zwarto stosownego porozumienia w tej kwestii.

Szacuje się, że Ukraina eksportuje obecnie około 5 tysięcy ton mięsa drobiowego na teren Unii Europejskiej w skali miesiąca.

KIPDiP