kampania informacyjna „Produkt polski”
fot. Fotolia

Unia Europejska jest światowym liderem, jeżeli chodzi o handel artykułami rolno-spożywczymi – wynika z danych przedstawionych przez Komisję Europejską.

W 2018 roku łączna wartość eksportu artykułów rolno-spożywczymi krajów unijnych wyniosła 138 mld euro, co stanowiło 7% ogólnego eksportu towarów państw UE w roku 2018. Większy eksport stanowiły jedynie maszyny, inne wyroby gotowe i chemikalia.

Największymi importerami produktów rolno-spożywczych z krajów Unii Europejskiej są Stany Zjednoczone, Chiny, Szwajcaria, Rosja i Japonia, które odpowiadają za około 40% eksportu z krajów wspólnoty.

Produktami, które eksportowane są przez Unię Europejską najczęściej są wino i wermut. Na drugim miejscu plasują się napoje spirytusowe i likiery, a w dalszej kolejności żywność dla niemowląt i różne przetwory spożywcze, czekolada, makaron i wyroby cukiernicze.

Komisja Europejska poinformowała także, że Unia Europejska jest również drugim co do wielkości importerem produktów rolno-spożywczych. Wartość importu w 2018 roku wyniosła 116 mld euro, co oznacza, że bilans handlowy Unii Europejskiej jest dodani i wynosi 22 mld euro.

Unia Europejska importuje głównie trzy rodzaje produktów, które wytwarzane są na terenie państw unijnych w bardzo niewielkim stopniu, a są nimi owoce tropikalne, kawa i świeże lub suszone owoce. Ponadto do Europy trafiają produkty przeznaczone do żywienia zwierząt, takie jak soja oraz produkty stosowane jako składniki do dalszego przetwarzania jak np. olej palmowy.

KE

 

Od zawsze związany z rolnictwem. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku ekonomia, specjalizujący się w zakresie ekonomiki gospodarki żywnościowej.