kampania informacyjna ?Produkt polski?
fot. Fotolia

Unia Europejska jest światowym liderem, jeżeli chodzi o handel artykułami rolno-spożywczymi ? wynika z danych przedstawionych przez Komisję Europejską.

W 2018 roku łączna wartość eksportu artykułów rolno-spożywczymi krajów unijnych wyniosła 138 mld euro, co stanowiło 7% ogólnego eksportu towarów państw UE w roku 2018. Większy eksport stanowiły jedynie maszyny, inne wyroby gotowe i chemikalia.

Największymi importerami produktów rolno-spożywczych z krajów Unii Europejskiej są Stany Zjednoczone, Chiny, Szwajcaria, Rosja i Japonia, które odpowiadają za około 40% eksportu z krajów wspólnoty.

Produktami, które eksportowane są przez Unię Europejską najczęściej są wino i wermut. Na drugim miejscu plasują się napoje spirytusowe i likiery, a w dalszej kolejności żywność dla niemowląt i różne przetwory spożywcze, czekolada, makaron i wyroby cukiernicze.

Komisja Europejska poinformowała także, że Unia Europejska jest również drugim co do wielkości importerem produktów rolno-spożywczych. Wartość importu w 2018 roku wyniosła 116 mld euro, co oznacza, że bilans handlowy Unii Europejskiej jest dodani i wynosi 22 mld euro.

Unia Europejska importuje głównie trzy rodzaje produktów, które wytwarzane są na terenie państw unijnych w bardzo niewielkim stopniu, a są nimi owoce tropikalne, kawa i świeże lub suszone owoce. Ponadto do Europy trafiają produkty przeznaczone do żywienia zwierząt, takie jak soja oraz produkty stosowane jako składniki do dalszego przetwarzania jak np. olej palmowy.

KE