ferma drobiu
fot. Fotolia

Unia Europejska zawarła porozumienie z Ukrainą w sprawie importu mięsa drobiowego na terytorium państw członkowskich. Na mocy zawartego konsensusu Ukraińcy będą mogli wyeksportować do 50 tysięcy ton mięsa bez ponoszenia opłat celnych ? informuje RMF FM.

Na mocy luk występujących w dotychczas obowiązujących przepisach unijnych, ukraińskie firmy eksportowały mięso drobiowe na terytorium krajów wspólnoty, nie ponosząc opłat celnych. Spekulowano, że problem tzw. ?fileta z kością? zostanie rozwiązany poprzez  dobrowolnie zaprzestanie eksportu przez firmy ukraińskie, w zamian za wprowadzenie dodatkowych kwot na import drobiu w ramach kontyngentów.

Ostatecznie Ukraina otrzymała zgodę na eksport mięsa do Unii Europejskiej, ale w ilościach nie większych niż do tej pory, a więc do 50 tys. ton.  Żaden kraj, w tym Polska miały nie zgłosić zastrzeżeń w tej kwestii.

Na mocy zawartego porozumienia, Ukraina w dalszym ciągu będzie mogła eksportować mięso na terytorium Unii Europejskiej. Wcześniej jego poziom był praktycznie nieograniczony ? teraz będzie odbywać się w kontrolowanych rozmiarach.

Bez względu na to, dostawy mięsa z Ukrainy na poziomie 50 tysięcy ton mogą być mocno odczuwalne dla polskich producentów drobiu.

RMF FM