Uprawa
fot. Fotolia

W piątek odbyła się uroczystość zorganizowana z okazji 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ARiMR powstało w 1994 roku w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, a z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej, przyjęła na siebie główny ciężar obsługi środków unijnych.

Łącznie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła z tych środków 305 mld zł, z czego ponad 176 mld zł w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych, które co roku trafiają do ponad 1,3 mln rolników.

? Dzięki tym środkom zmodernizowano tysiące gospodarstw rolnych. Polska z importera żywności stała się jej światowym eksporterem, poprawiła się też jakość życia na wsi ? powiedziała prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Maria Fajger.

ARiMR udziela wsparcia dla rolników, które pochodzi również z budżetu krajowego, a miniony rok był pod tym względem rekordowy.

? ARiMR przekazała w ubiegłym roku rolnikom wsparcie z budżetu krajowego w kwocie 1,8 mld zł. Łącznie przez 25 lat wypłaciła ponad 25 mld zł ? powiedziała Fajger.

? Ze środków krajowych Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje między innymi rekompensaty za szkody spowodowane w gospodarstwach przez klęski żywiołowe czy afrykański pomór świń. Rok 2018 był pod tym względem rekordowy ? dodała Fajger.

W uroczystości udział wziął także minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

ARiMR