plantacja buraka cukrowego
fot. Krzysztof Przepióra

Utrzymujące się wysokie temperatury powietrza na terytorium Polski sprawiają, że w plantacjach buraka cukrowego zauważalne są objawy żerowania przędziorka chmielowca.

Przędziorek chmielowiec jest szkodnikiem, który żeruje łącznie na około 180 gatunkach roślin ? w tym na burakach cukrowych. Ze względu na niewielki rozmiar ?  od 0,2 do 0,45 mm i zielonkawy lub zielonkawożółty kolor są trudne do dostrzeżenia.

Z reguły migruje on na plantacje buraka cukrowego z przylegających do pola miedz, sadów, krzewów, przydrożnych pasów zieleni, a czasami także z innych upraw rolniczych czy sadów.

Przędziorek chmielowiec w pierwszym etapie swojej ingerencji pojawia się na brzegach pola i atakuje spodnią część liści. W dalszej kolejności szkodnik przenosi się na górną stronę blaszki liściowej, a w wyniku jego uszkodzeń, na liściach powstają mozaikowe, żółte plamy. Wraz ze wzrostem liczebności populacji, przędziorek chmielowiec przemieszcza się w głąb pola ? nierzadko w jego przemieszczaniu sprzyjające okazują się podmuchy wiatru.

W początkowym etapie żerowania przędziorka chmielowca, uszkodzenia są niewielkie ? widoczne są jedynie jasne i nieregularne plamy, które z czasem ulegają deformacji i zasychają. Zazwyczaj szkodniki pojawiają się na plantacji w połowie maja, a pierwsze etapy ingerencji zauważalne są w pierwszej dekadzie czerwca.

Często objawy żerowania przędziorka chmielowca mylone są z negatywnymi skutkami suszy. Liście, które atakowane są przez szkodnika, nabierają pomarańczowej, a następnie brunatnej barwy i zasychają, co wynika z wysysania przez przędziorki chmielowce soków komórkowych.

Jeszcze kilka lat temu zwalczanie przędziorka chmielowca za pomocą środków chemicznych było niemożliwe. Obecnie jedynym zarejestrowanym środkiem służącym do walki z przędziorkiem chmielowcem w każdym stadium jest ORTUS 05 S.C, który powinien zostać zastosowany w dawce 1,5 do 2,0 l/ha. Skuteczność oprysku w dużej mierze uzależniona jest od techniki jego wykonana, ponieważ powinien dostać się również pod spód liścia.

Moja Rola