tucznik
fot. Fotolia

Wirus afrykańskiego pomoru świń w dalszym ciągu sieje spustoszenie na terytorium Chin. Choroba dotarła już do prowincji Shandong, w której utrzymywane jest ok. 7% całej populacji trzody chlewnej w Chinach.

Chiny są największym światowym producentem wieprzowiny na świecie, ale rozprzestrzenianie się choroby bardzo mocno przerzedza hodowle świń w tym kraju. Walka z ASF prowadzi do likwidacji pogłowia, a rolnicy w obawie przed pojawieniem się choroby decydują się na likwidację stad.

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w pierwszym miesiącu 2019 roku zlikwidowano aż 1,35 miliona loch, w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 5,5 mln sztuk.

Kontynuacja masowej likwidacji świń w Chinach na pewno wpłynie na sytuację rynkową. Według chińskich analityków, w drugiej połowie 2019 roku ceny tuczników w Chinach mogą osiągnąć poziom 20-23 juanów za kg żywca (11,33 ? 13,03 zł/kg).

Problemy na rynku wewnętrznym sprawią, że Chiny będą zmuszone do eksportu, a to z kolei będzie stanowić szansę dla producentów trzody chlewnej w Unii Europejskiej i eksport mięsa do ?Państwa Środka?.

KZP-PTCh