Ursus
fot. Fotolia / zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że prowadzi zaawansowane prace zmierzające do zmian w ustawie ?Prawo o ruchu drogowym?. Chodzi o zapis dotyczący zasad wykonywania badań technicznych ciągników rolniczych i przyczep.

Działania ministerstwa są odpowiedzią na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 21 lutego 2018 roku, która zawnioskowała, aby rolnicy mieli możliwość przeprowadzania badań technicznych w większej niż dotychczas liczbie placówek.

Jednocześnie badania mają być przeprowadzane z zachowaniem odpowiednich standardów, co pozwoli na zagwarantowanie utrzymania ciągników i przyczep w stanie technicznym zapewniającym ich bezpieczne użytkowanie.

Przeglądu maszyn będą dokonywać odpowiednio wykwalifikowani diagności, przy użyciu mobilnego wyposażenia, spełniającego standardy przewidziane w stosownych przepisach wykonawczych.

Ponadto badania techniczne mają być możliwe w infrastrukturze innej niż stacja, zapewniającej możliwość przeprowadzenia tych badań na poziomie nie mniej profesjonalnym, niż na stacji kontroli pojazdów.

Resort infrastruktury uważa, że większa dostępność do badań technicznych zwiększy poziom bezpieczeństwa związany z użytkowaniem ciągników.

MI