Przeciągająca się zima sprawiła, że siew buraków cukrowych w tym roku został przeprowadzony z sporym opóźnieniem.
Wysokie temperatury powietrza połączone ze sporą ilością opadów w kwietniu sprawiły jednak, opóźnienia w zasiewach były praktycznie niezauważalne. Ciepła i wilgotna gleba tworzyła dla nasion optymalne warunki do kiełkowania, dzięki czemu część roślin zdążyło już przebić się przez warstwę gleby.
Otrzymujemy sygnały, że na wielu plantacjach można zauważyć już wschody buraków cukrowych, które pojawiły się na powierzchni ziemi po około 10 dniach.
Trzeba pamiętać, że wraz z siewkami buraków, na powierzchni ziemi praktycznie równolegle pojawiają się chwasty, a kluczowe znaczenie w ich zwalczaniu ma odpowiednia reakcja i przeprowadzenie oprysków herbicydowych.
Zwalczanie chwastów – zwłaszcza dwuliściennych, najbardziej skuteczne jest w momencie, kiedy znajdują się one w fazie liścieni.
Przed przeprowadzeniem zabiegów herbicydowych warto jednak ocenić stan plantacji i przeanalizować czy rozwój siewek jest wyrównany i jaka jest ich zdrowotność w początkowej fazie rozwoju.
Na ogół jednak wielu rolników w obawie przed uszkodzeniem buraków, zbyt późno decyduje się na wykonanie oprysków, przez co chwasty znajdują się już w fazie, w której posiadają jedną lub dwie pary liści właściwych, co zwiększa ich odporność na działanie preparatów.
Dobór herbicydów i dawek powinien być zależny od warunków pogodowych i tego, jakie chwasty dominują w danej plantacji.
Źródło: Moja Rola