uprawa pszenicy
fot. Krzysztof Przepióra

Zabieg fungicydowy T2 wykonuje się na zbożach w celu ochrony liścia flagowego i podflagowego przed następczymi infekcjami grzybowymi.

Jest to podyktowane faktem, iż w fazie pojawienia się liścia flagowego, podflagowego i źdźbeł mogą wystąpić wszystkie choroby, których obecność może spowodować zmniejszenie ich powierzchni asymilacyjnej. Częściowo zahamowana produkcja asymilatów sprawia, że mniej ich trafia do budującego się ziarna w kłosie. Stąd też skuteczna ochrona głównych organów asymilacyjnych roślin jest jednym z warunków uzyskania wysokiego plonu.

Porażenie liści i kłosów przez grzyby może uwidaczniać się na żywych oraz obumarłych częściach rośliny. Do chorób, które atakują żywą tkankę roślin zalicza się rdzę brunatną (Puccinia recondita f.sp. tritici) oraz mączniaka prawdziwego zbóż i traw (Blumeria graminis). Natomiast chorobami, które występują na obumarłych częściach rośliny są m.in. brunatna plamistość liści (Pyrenophora tritici-repentis), septorioza paskowana liści (Mycosphaerella graminicola) oraz septorioza plew (Phaeosphaeria nodorum).

Zadaniem drugiego terminu fungicydowego jest kontynuacja ochrony wykonanej w pierwszym terminie zabiegu. Zabieg fungicydowy T2 uważany jest za kluczowy i należy go wykonać zanim skończy się działanie ochronne zabiegu T1. Z reguły drugi zabieg fungicydowy T2 odbywa się podczas pełnego rozwinięcia liścia flagowego, aż do widocznych pierwszych ości kłosa (BBCH 39 ? 49).

Drugi zabieg fungicydowy T2 jest niezbędny w przypadku, gdy nie zastosowano ochrony w terminie pierwszego zabiegu. Natomiast na uprawach, na których przeprowadzono pierwszy zabieg ochronny, decyzję o konieczności dalszej ochrony podejmuje się dopiero po stwierdzeniu obecności chorób.

Dla określenia właściwej oceny i przeprowadzenia zabiegu w terminie dostępne są orientacyjne progi ekonomicznej szkodliwości chorób. Pierwsze objawy porażenia organów asymilacyjnych rośliny przez grzyb rdzy brunatnej i mączniaka prawdziwego zbóż i traw wymagają zastosowania zabiegu ochronnego. W przypadku zainfekowania septoriozą paskowaną liści lub septoriozą plew zabieg należy wykonać po 10% porażeniu powierzchni liścia podflagowego rośliny, 1% liścia flagowego lub 1% liści z owocnikami. Ponadto już 5% porażenie liści brunatną plamistością nakazuje wykonanie zabiegu fungicydowego.

Do wykonania drugiego zabiegu fungicydowego T2 wykorzystuje się środki ochrony roślin zawierające substancje czynne z grupy strobiluryn, karboksyamidów, ketoamin, triazoli, ftalanów, morfolin, ortofenyloamidów lub fenyloacetamidów.

Ponadto wykonanie drugiego zabiegu fungicydowego pokrywa się z koniecznością dokarmiania dolistnego roślin. W tym celu proponuje się wymieszanie w jednym oprysku fungicydu z nawozami zawierającymi mocznik lub siarczan magnezu.

Warto mieć na uwadze fakt, iż drugi zabieg fungicydowy T2 powinno się wykonywać wieczorem przy bezwietrznej pogodzie stosując opryskiwacz z dyszami drobnokroplistymi. Zaleca się, aby ciśnienie w opryskiwaczu wynosiło od 4 do 5 atmosfer, a optymalna ilość wody na 1ha to około 300 litrów.

Moja Rola