żywienie krów w ostatnim trymestrze ciąży
fot. Fotolia

Większość krów wchodzi w ostatni trymestr ciąży w okresie wiosennym. Kiedy krowy znajdują się w okresie przedporodowym, każdy hodowca bydła powinien odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

? w jakiej kondycji są zwierzęta?
? czy dysponujemy odpowiednią ilością wysokowartościowej paszy?
? jak wyglądają zapasy paszowe?
? czy należy uzupełnić białko lub energię w diecie zwierząt?
? jakie pasze w gospodarstwie są głównym źródła energii i/lub białka?

Niezwykle istotna w ostatnim etapie ciąży jest kondycja krów. W zależności od pogody w okresie zimowym oraz żywienia w okresie udojowym, ocena kondycji ciała BCS (Body Condition Scoring) może być nieco zaniżona. Jeśli krowy wejdą w okres ostatniego trymestru ciąży w dobrym stanie, ich utrzymanie będzie łatwiejsze niż w momencie, kiedy wskaźnik BCS będzie na poziomie 4 lub niższym. Ponadto zwiększenie wyniku kondycji ciała staje się trudniejsze w późnym etapie ciąży lub po wycieleniu.

W okresie zimowym dodatkowo ważne jest rozważenie, czy wobec zimowego stresu cieplnego nie jest zasadne zwiększenie ilości energii w paszy. Szacuje się, że wystarczą dwa tygodnie, kiedy temperatury spadają 20 stopni poniżej zera, aby krowy straciły jeden punkt BCS, jeśli dieta nie zostanie odpowiednio zbilansowana. Jest to szczególnie istotne w przypadku krów, które nie posiadają zbyt dużej tkanki tłuszczowej (tkanka tłuszczowa jest doskonałym izolatorem).

Krowy w zaawansowanej ciąży wymagają odpowiedniej sumy strawnych składników paszy w diecie (TDN), która powinna wynosić od 50 do 56%. Jeśli gospodarstwo dysponuje odpowiednią ilością paszy, ale zawartość białka jest niska, konieczne jest jego uzupełnienie. Aby określić ilość białka, które powinno znaleźć się w diecie, trzeba pamiętać że krowy w późnym okresie ciąży wymagają paszy zawierającej od 7?9% białka.

Spora część pasz (zwłaszcza tych o nieco niższej jakości) zawiera od 3?5% białka, dlatego konieczne jest jego uzupełnienie. Z drugiej jednak strony dobrej jakości siano powinno mieć odpowiednią zawartość białka ze względu na wcześniejszą datę zbioru. Jeśli krowy potrzebują uzupełnienia diety w energię, najlepszymi rozwiązaniami o dużej ilości włókien, takie jak wysłodki buraczane. Jeśli potrzebne jest białko, dobrze sprawdzą się nasiona roślin oleistych takich jak soja czy rzepak. 

Najlepiej zacząć zarządzać BCS krów jesienią, ponieważ jest to najłatwiejszy moment na poprawę kondycji krów. Jednakże, jeśli pogoda lub inne czynniki powodują, że BCS krów w ostatnim trymestrze ciąży jest mniejszy niż pożądany, ważne jest podawanie wysokiej jakości pasz w celu jego uzupełnienia. Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia cieląt i płodności krów w kolejnym rozrodczym.

Moja Rola