fot. Krzysztof Przepióra

Zakaz handlu w niedzielę i święta nie będzie obejmował skupu nasion rzepaku oraz innych nasion roślin rolniczych – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ostatnich dniach pojawiły się wątpliwości dotyczące skupu nasion rzepaku w dni wyznaczone jako wolne od handlu. 

Polskie Stowarzyszenie Producentów Rzepaku zwróciło bowiem uwagę na zapis w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, a konkretnie na art. 6 ust. 1 pkt 32, który zakłada, że możliwy obrót takimi towarami jak zboża, buraki cukrowe, owoce, warzywa i mleko surowe.

W wymienionych towarach nie znalazły się nasiona rzepaku, co wywołało pewien niepokój w kontekście zbliżających się żniw. Stowarzyszenie zwróciło się z prośbą do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie stosownych kroków legislacyjnych, które usunęłyby ograniczenia względem płodów rolnych i pasz.

W odpowiedzi resort rolnictwa poinformował, że nasiona rzepaku oraz innych roślin rolniczych, mogą być klasyfikowane jako ziarna zbóż, ponieważ podobnie jak one wymagają szybkiego przyjęcia do skupu w celu zapewnienia i zachowania płynności w dostawach.

Jednocześnie resort podkreślił, że wprowadzenie ustawy ograniczającej handel nie miała na celu zakłócenia skupu płodów rolnych w okresie żniwnym.

MRiRW