ubojnia
fot. Fotolia

W minionym tygodniu przedstawiciele Komisji Europejskiej wizytowali polskie ubojnie w poszukiwaniu ewentualnych nieprawidłowości.

Wizyta audytorów Komisji Europejskiej jest efektem afery związanej z nielegalnym ubojem chorych krów, do którego dochodziło w rzeźni w Kalinowie w województwie mazowieckim.

Chociaż Komisja Europejska nie przedstawiła jeszcze konkretnego raportu w tej sprawie ? nastąpi to w ciągu najbliższych 10 dni, Polska otrzymała już wstępne zalecenia ze strony unijnych inspektorów wraz z terminami, kiedy powinno to nastąpić.

W ciągu najbliższych dni Polska musi odnieść się w sprawie działań naprawczych, jakie zostaną podjęte. Dotyczy to przede wszystkim nieścisłości w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Zdaniem unijnych inspektorów, w polskim systemie brakuje dokumentów, które w sposób niepodważalny pozwalałyby stwierdzić, co się dzieje z zabitymi zwierzętami.

Ponadto przedstawiciele Komisji Europejskiej zwrócili uwagę na potrzebę zwiększenia kar za nielegalny proceder uboju zwierząt.

Radio Zet