zbiór jęczmienia ozimego
fot. Marek Malcherek

Copa i Cogeca opublikowała skonsolidowane dane szacunkowe dotyczące zbiorów zbóż w Unii Europejskiej w 2018 roku.

Europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze twierdzi, że łączna produkcja zbóż w 2018 roku wyniesie  273 miliony ton w porównaniu do ponad 300 milionów ton w roku 2017, co oznacza spadek o 12,2%.

? Większość europejskich rolników została dotknięta poważnymi suszami, które wciąż jeszcze nie ustąpiły. To dla nas niezwykle istotne, a nasze rządy wyciągają wnioski z tego kryzysu. Państwa członkowskie powinny teraz w pełni wdrożyć wszystkie dostępne narzędzia ryzyka klimatycznego, jakie mają do dyspozycji. Komisja Europejska ze swojej strony powinna lepiej przewidywać nadchodzące sytuacje i podejmować szybsze działania ? powiedział Max Schulman z  Copa i Cogeca, przewodniczący grupy roboczej ds. roślin zbożowych.

W przypadku nasion roślin oleistych, Copa i Cogeca prognozuje, że łączna produkcja w UE wyniesie 30,7 miliona ton, w porównaniu z 33,5 miliona ton w zeszłym roku.

? Wiemy już, że susza jaka obecnie trwa, będzie mieć wpływ na następny rok gospodarczy. Siew i wschody roślin są obecnie bardzo utrudnione w wielu regionach UE, ponieważ warunki klimatyczne nie są dobre ? powiedział Arnaud Rousseau, przewodniczący Parlamentu Europejskiego i grupy roboczej ds. roślin oleistych i roślin białkowych w Copa i Cogeca.

W przypadku roślin wysokobiałkowych oczekuje się, że łączna produkcja będzie mniejsza o około 1 mln ton.

Copa i Cogeca