Zalecane odmiany pszenicy jarej 2019
fot. Krzysztof Przepióra

Mniej pszenicy, mniej jęczmienia, ale więcej rzepaku. Pojawiły się pierwsze prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów w Unii Europejskiej.

Podczas gdy tegoroczne zbiory nasion oleistych w Unii Europejskiej będą prawdopodobnie nieco większe niż w 2019 roku, pojawi się umiarkowany spadek produkcji zbóż ? tak wynika z pierwszej prognozy unijnego stowarzyszenia COCERAL.

Zakładając normalne warunki pogodowe, oczekuje się, że produkcja zbóż w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wyniesie 302,7 mln ton ? to o 1,7% mniej niż w ubiegłym roku.

COCERAL przewiduje ponadprzeciętny niedobór pszenicy zwyczajnej i spadek produkcji o 5,3%. Ta pesymistyczna prognoza wynika z intensywnych jesiennych deszczów podczas siewu, szczególnie w Wielkiej Brytanii, ale także we Francji, Niemczech i Danii, które zniszczyły część upraw.

Produkcja jęczmienia także będzie mniejsza i w całej Unii Europejskiej wyniesie 60,8 mln ton, a zatem będzie o 2,3% mniejsza niż przed rokiem. Produkcja żyta wzrośnie natomiast o 4,2% do poziomu 8,6 mln ton.

Ponadto COCERAL zakłada znacznie większą produkcję kukurydzy na ziarno niż w 2019 roku, a prognoza wynosi 65,0 mln ton, co oznaczałoby wzrost o 6,6%. Coceral spodziewa się wzrostu uprawy kukurydzy na ziarno o 5,9% do 9,0 mln hektarów.

W przypadku zbiorów nasion oleistych, COCERAL przewiduje wzrost o 1,5% w porównaniu z 2019 rokiem do poziomu 29,7 mln ton.

Prognoza opiera się przede wszystkim na oczekiwanym wzroście produkcji rzepaku o 2,4% do poziomu 17,1 miliona ton. Średni plon rzepaku jest szacowany na poziomie 30,7 dt/ha, co oznacza wzrost o 2,7%.

Źródło: www.agrarheute.com