fot. Zetor

Pod koniec ubiegłego roku, podczas targów Agritechnica, które odbyły się w Hanowerze, czeski Zetor zaprezentował kilka nowych modeli ciągników rolniczych.

Bez wątpienia dużą uwagę odwiedzających stoisko firmy z Brna przykuł odmieniony wizualnie Major HS 80, który jest jednocześnie pierwszą maszyną z produkcji seryjnej, która została zaprojektowana zgodnie z tzw. ?Zetor Designem?.

Nie zabrakło również absolutnych nowości, do których można zaliczyć mniejsze modele ciągników, dedykowanych przede wszystkim pracom komunalnym oraz ogrodowym. Chodzi tu o serię Utilix oraz Hortus, które powstały przy współpracy Zetora z południowokoreańskim koncernem TYM Tractor.

Kooperacja wzbogaciła ofertę Zetora o dwie serię ciągników i cztery modele, które miały pojawić się w sprzedaży w pierwszym kwartale 2018 roku, a to oznacza, że od czasu wejścia maszyn na rynek, minęło już kilka miesięcy.

Charakteryzujący się większymi osiągami Zetor Hortus, pojawił się na rynku w wersjach Hortus ZETOR i Hortus HS 65.

Chociaż model ten został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o pracach komunalnych, bądź w ogrodach, z powodzeniem znajdzie swoje zastosowanie także w mniejszych gospodarstwach rolnych. Hortus jest małym i bardzo zwrotnym ciągnikiem, dzięki czemu istnieje wiele możliwości jego użytkowania.

Nowy ciągnik Zetora charakteryzuje się przede wszystkim odpowiednim zbilansowaniem parametrów technicznych z mocą silnika, dzięki czemu jest maszyną kompaktową i wszechstronną. Niewielka masa ciągnika w połączeniu z ekonomicznym silnikiem o mocy 67 KM, wyposażonym w układ wtrysku Common Rail, sprawiają że nowy Zetor charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa, wysoką niezawodnością oraz prostą konstrukcją.

W zależności od potrzeb użytkownika, istnieje możliwość wykonywania prac wymagających różnej prędkości. W Hortusie istnieje możliwość wyboru 4 głównych biegów i 3 zakresów reduktora co daje 24 biegi w przód i 24 w tył. Maszyna w wersji CL posiada mechaniczny rewers, podczas gdy wersja HS wyposażona jest w hydrauliczny rewers (Power-Shuttle), który zapewnia użytkownikowi jeszcze większy komfort podczas pracy.

Chociaż Hortus nie jest zbyt dużym ciągnikiem, jego kabina jest przestronna i ergonomiczna. Dźwignie, joysticki i elementy sterujące są rozmieszczone tak, aby ich użycie było proste i komfortowe dla operatora.

Bez wątpienia ogromnym atutem maszyny jest fakt, że klimatyzacja wliczana jest jako standardowe wyposażenie. Amortyzowane i komfortowe siedzenie zapewnia natomiast operatorowi wygodę podczas codziennych prac.

O uniwersalności Hortusa świadczy również fakt, że posiada cztery standardowe wyjścia hydrauliczne, dzięki czemu jest gotowy do obsługi różnego asortymentu narzędzi.

Źródło: Zetor