fot. Kamil Rabos

Nie tylko w Polsce, ale i w większości krajów Europy Środkowej i Północnej, susza przyczyniła się do znacznej obniżki poziomu plonów. Surowca jest mniej, co przekłada się na większe zainteresowanie ze strony zakładów przetwórczych.

W ciągu ostatnich 10 dni, notowania rzepaku na francuskiej giełdzie Matif wzrosły o 11 euro i aktualnie wyceniany jest na 383 euro za tonę – tak wysoko rzepak po raz ostatni wyceniany był w listopadzie 2017 roku.

Chociaż akcje rzepaku znajdują się na wysokim poziomie, na polskim rynku póki co nie widać sporych wzrostów cen. Niewykluczone jednak, że dojdzie do nich w perspektywie nadchodzących tygodni. Póki co korekty są bardzo łagodne.

Wynika to z faktu, że zakłady tłuszczowe i firmy eksportowe dysponowały sporymi zapasami surowca, których dokonały jeszcze przed żniwami i kupiły już sporą ilość rzepaku, dlatego póki co nie przystają na stawki proponowane przez rolników.

Tona rzepaku kosztuje aktualnie w okolicach 1630 złotych, a oferty sprzedaży bliskie 1700 zł nie są obecnie brane pod uwagę przez kupujących. Do wyrównania rekordowych stawek jeszcze trochę brakuje, ale warto nadmienić, że jeszcze pod koniec czerwca ceny rzepaku były o ponad 100 złotych niższe.

O wiele bardziej dynamiczna jest sytuacja na rynku zbóż – zwłaszcza jeżeli chodzi o pszenicę. Analitycy prognozują, że tegoroczna susza mocno uszczupli tegoroczne zapasy pszenicy na świecie, co przekłada się na globalny wzrost zainteresowania surowcem.

Rolnicy, którzy pomimo suszy osiągnęli satysfakcjonujące plony, mają powody do optymizmu. W ciągu tygodnia ceny pszenicy na krajowym rynku wzrosły blisko o 5 procent i aktualnie kształtują się na poziomie 800-840 zł/t w przypadku pszenicy konsumpcyjnej i 720-760 zł/t w przypadku pszenicy paszowej. Cena pszenicy konsumpcyjnej z przeznaczeniem na eksport sięga poziomu 900 zł/t, a paszowej 770-780 zł/t.

Jeżeli chodzi o pozostałe gatunki zbóż, ceny jęczmienia konsumpcyjnego kształtują się w okolicach 700-740 zł/t, żyta 640-700 zł/t. Najtańszy jest owies, który kosztuje 550-620 zł/t.

Jęczmień z przeznaczeniem na paszę kosztuje 660-700 zł/t, pszenżyto 660-700 zł/t, a żyto 600-660 zł/t.

Giełda Rolno-Paliwowa