buraki cukrowe
fot. www.mojarola.pl

Zakaz stosowania neonikotynoidów może sprawić, że zwalczanie mszyc w uprawie buraków cukrowych może być niezwykle trudne. Angielscy naukowcy starają się jednak znaleźć odpowiednie rozwiązania.

Ogólnounijny zakaz stosowania neonikotynoidów w uprawie buraków cukrowych może sprawić, że plantacje będą o wiele częściej niż dotychczas narażone na pojawianie się takich chorób jak wirus żółtaczki buraka (BYV ? Beet yellows virus) oraz wirus łagodnej żółtaczki buraka (Beet mild yellowing virus ? BMYV), które przenoszone są przez mszyce.

W ciągu najbliższych 3-5 lat, angielscy hodowcy roślin chcą wprowadzić na rynek odmiany odporne na te schorzenia.

Prace w tym kierunku rozpoczęły się w Anglii już w 2014 roku. Wówczas powstał wspólny projekt hodowców nasion SesVanderHave i MariboHilleshög, przy wsparciu brytyjskiej organizacji badawczej buraków cukrowych BBRO i firmy doradczej Adas w zakresie hodowli odmian odpornych na wirusy.

Praca została utrudniona przez fakt, że żółknięcie buraków może być powodowane przez różne grupy wirusów. W związku z tym, konieczne było wyselekcjonowanie różnych genów wirusa i zintegrowanie go z genem odporności, aby zapewnić trwałą ochronę przed żółknięciem.

Jak donosi brytyjski magazyn Farmers Weekly, pierwsze eksperymenty z materiałem hodowlanym zakończyły się powodzeniem. Hodowcy spodziewają się, że będą w stanie dostarczać odmiany na rynek za kilka lat.

Farmers Weekly