fot. Fotolia

Wygląda na to, że białoruscy producenci drobiu mogą z optymizmem spoglądać w przyszłość. Według danych przekazanych przez chińską agencję Xinhua, pięć zakładów przetwórczych z Białorusi – Agrokombinat Dzerzhinskiy, Druzhba, Ganna, SZAO Servolux i Smolevichi, otrzymało zgodę na wysyłkę mięsa do Państwa Środka.

Z raportu wynika, że pierwsze wysyłki mięsa drobiowego z Białorusi do Chin mają mieć miejsce już w maju. Rozpoczęcie współpracy pomiędzy powyższymi państwami, może mieć również pozytywny wpływ na branżę drobiarska Polsce.

Większa produkcja mięsa drobiowego w Białorusi, może generować jeszcze większe zapotrzebowanie na pisklęta kurcząt rzeźnych, które trafiają do tego kraju przede wszystkim z Polski.

Białoruś jest drugim co do wielkości odbiorcą piskląt z Polski, a co najważniejsze polskie zakłady wylęgowe sprzedające pisklęta białoruskim odbiorcom, otrzymują znacznie wyższą cenę niż z innych kierunków wywozowych.

Szacuje się, że cena ta jest nawet o 25-30% wyższa niż w przypadku sprzedaży młodych zwierząt na Ukrainę czy do Niemiec.

Źródło: KIPDiP