Kverneland świętuje 140-lecie swojej działalności
fot. Kverneland

Norweski producent maszyn rolniczych specjalizujący się w produkcji pługów, firma Kverneland obchodzi 140-rocznicę swojej działalności.

Wszystko rozpoczęło się 1879 roku, kiedy założyciel firmy, Ole Gabriel Kverneland otworzył kuźnię, w której produkował kosy.

Wówczas nic nie wskazywało na to, że jego małe przedsiębiorstwo przerodzi się w znanego producenta narzędzi rolniczych, zatrudniającego prawie 2500 pracowników. Po drodze było wiele istotnych wydarzeń, które nadawały rozwojowi firmy dynamizmu, jak chociażby wyprodukowanie pierwszego pługu w 1882 roku.

Wraz z rozwojem pierwszych ciągników w latach 20 minionego wieku, firma zaczęła badać możliwość produkcji narzędzi rolniczych do ciągników, a pierwszy pług ciągnikowy Kverneland został opracowany w 1928 roku.

W 1972 roku Kverneland wprowadził na rynek pierwszy na świecie pług odwracalny na świecie, a w 1983 roku firma zaczęła być notowana na giełdzie w Oslo. W 1986 roku połączyła siły z producentem owijarek do bel ? Underhaug.

W kolejnych latach, Kverneland przejęło także duńską firmę Taarup (1993 rok), następnie włoską Maletti (1995 rok). Przejęcie niemieckiej firmy Accord (sprzęt do siewu) nastąpiło w 1996 roku, a dwa lata później do szeregów Kvernelanda dołączyło holenderskie Greenland Group. Sprawiło to, że Kverneland rozszerzył swoją ofertę o rozsiewacze nawozów oraz zyskał więcej sprzętu do trawy i podwoił rozmiar firmy.

W 1999 roku Kverneland przejęło niemieckiego producenta opryskiwaczy Rau, a w 2008 roku Grupa Kverneland połączyła produkty Taarup, Accord, Rau z marką Kverneland.

W 2010 roku spółka nabyła 39% udziałów we włoskiej firmie Gallignani (producent pras rolujących i owijarek), przejmując pełną kontrolę w 2012 roku. W maju tego samego roku Grupa Kverneland została przejęta przez Kubota Corporation.

Kverneland