Warchalki
fot. Fotolia

Pogłowie świń w Polsce wzrasta i w marcu 2018 roku wyniosło 11 992,2 tysięcy sztuk – wynika z raportu przedstawionego przez Główny Urząd Statystyczny. To wzrost o 6,5% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Wzrost pogłowia nastąpił we wszystkich grupach zwierząt, co jest mocno zaskakujące zwłaszcza w dobie występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń oraz pogarszającej się opłacalności produkcji.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej spekuluje, że obecna sytuacja może mieć częściowo związek także z pełniejszą rejestracją utrzymywanych świń przez drobnych producentów.

W marcu w Polsce było o 9,1% więcej tuczników, liczba prosiąt wzrosła o 5,5%, warchlaków o 4,8 %, a liczebność populacji trzody chlewnej na chów o wadze 50 kg i więcej wzrosła o 2,0%.

Biorąc pod uwagę ostatni kwartał, wzrost pogłowia świń nie jest już tak imponujący i wynosi zaledwie 0,7%. Zauważalny jest natomiast spadek liczby loch o 0,6% oraz liczby loch prośnych o 2,0%.

Mniejsza ilość macior oznacza nic innego niż wzrost importu prosiąt, który w okresie styczeń – luty 2018 wzrósł o 10,4% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Źródło: KZP-PTCh