fot. Fotolia

Kilka dni temu w wielu regionach Polski odbyły się strajki rolników zainicjowane przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw oraz Unię Warzywno-Ziemniaczaną, którzy protestowali z katastrofalnej ich zdaniem sytuacji na rynku warzyw i owoców oraz braku wypłat zaległych odszkodowań za szkody łowieckie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało, że chce nawiązać dialog z rolnikami, w związku z czym prowadzi obecnie rozmowy z przedstawicielami organizacji rolniczych i związków branżowych o działaniach prowadzonych przez resort.

Krokiem w stronę porozumienia ma być Strategia Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa, która według zapowiedzi resortu została dostosowana do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokumentem uszczegóławiającym Strategię ma być natomiast ?Pakt dla obszarów wiejskich na lata 2017-2020 z perspektywą 2030?.

Pakt ma skupiać się przede wszystkim na takich aspektach jak jakość życia na obszarach wiejskich, sprawna administracja rolna, pozarolnicze miejsca pracy i przede wszystkim opłacalność produkcji rolnej.

Resort rolnictwa zapowiedział także, że pracuje nad takimi aspektami jak pomoc dla zadłużonych gospodarstw rolnych, zwalczanie afrykańskiego pomoru świń i łagodzenie skutków występowania tej choroby, stosowanie środków ochrony roślin, nasiennictwa i nawozów, program białkowy, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego oraz opracowanie ustawy o gospodarstwie rolnym oraz systemem ubezpieczeń i zarządzanie ryzykiem w gospodarstwach rolnych.

Źródło: MRiRW