pszenica jara
fot. Krzysztof Przepióra

Polscy rolnicy będą mogli skorzystać w 2018 roku z odstępstwa od obowiązku zastosowania jednej z praktyk zazielenienia – dywersyfikacji upraw. Komisja Europejska zdecydowała się przyjąć wniosek złożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela, który zwrócił się prośbą o zmiany prawne.

Miniony rok był trudny dla polskiego rolnictwa, przede wszystkim za sprawą trudnej sytuacji pogodowej. Ulewne deszcze w połączeniu z gwałtownymi burzami destabilizowały pracę rolników w okresie od października do listopada.

Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, wielu rolników miał problem z przeprowadzeniem prac polowych, w efekcie czego nie udało im się obsiać swoich pól zbożami ozimymi. Jeżeli już udało się przeprowadzić prace związane z zasiewami, to wiele upraw i tak zostało zniszczonych poprzez wymoknięcie.

Gospodarstwa, w których nie udało się przeprowadzić siewu ozimin w co najmniej 30% oraz takie, które zanotowały podobne straty w plantacjach ozimin z powodu ulewnych deszczy, będą mogły skorzystać z derogacji.

Ustępstwa dotyczą następujących gospodarstw:

– Gospodarstwa, które posiadają od 10 do 30 hektarów gruntów ornych w roku 2018 będą zwolnione z obowiązku prowadzenia 2 upraw

– Gospodarstwa, które posiadają powyżej 30 do 150 ha gruntów ornych będą zobowiązane do posiadania 2 (a nie 3) upraw.

Źródło: MRiRW